Skip to content
Global & Lokal

Export Team

Vårt team består av lokala experter inom handeln och vi är en mångsidig och flerspråkig grupp som brinner för att hjälpa företag nå ut till nya kulturer och marknader.

Suvi-square

Suvi Metsola

Account Director, Partner
Juha-Square

Juha Lahtinen

 VD, Delägare
Jonne-Square

Jonne Pöyhtäri

Grundande delägare, Styrelseordförande
Juho-Square

Dr. Juho Partanen

Senior Advisor, industri, företag, globala marknader
juho.partanen@exportmaker.fi

Felicia-square

Felicia Auerniitty 

Marknadsföringsspecialist, projektspecialist Nederländerna
felicia.auerniitty@exportmaker.fi

 

Henri-square

Henri Karhu

Projektledare Sverige Finland henri.karhu@exportmaker.fi

Etienne-square

Etienne Bognar

Senior Advisor, Frankrike och Spanien 

Alexey Zak

Alexey Zak

Business Development Director Kazakstan, Centralasien, Sydkaukasien
alexey.zak@exportmaker.fi

Export Makerär ett ISO 9001 sertifierat företag

Som ett företag som värdesätter ordning i en värld av kaos är vi stolta över vår ISO 9001-certifiering. Detta prestigefyllda erkännande symboliserar vårt orubbliga engagemang för kvalitet och excellens.

Arto Ahokas-2

Arto Ahokas

Senior Advisor, Norge
arto.ahokas@exportmaker.fi

Izabela-square

Izabela Janecka

Projektledare Polen
izabela.janecka@exportmaker.fi

Tobias-square

Tobias Olsson

Projektledare Sverige
tobias.olsson@exportmaker.fi

Ugne Urnieziute

Ugne Urnieziute

Projektledare Baltikum

Steve-square

Steve Letovsky

Senior Advisor, Kanada
steve.letovsky@exportmaker.fi

Reljo-square

Reljo Saarepera

Senior Advisor, Estland

Joni-square

Joni Sairanen 

Projektledare Storbritannien, Irland & Benelux-länderna

Tuomas-square

Tuomas Uusi-Hakala

Grundande delägare
Pierre-square

Pierre Brolin

Senior Advisor, Norden, Tyskland
pierre.brolin@exportmaker.fi

Jarmo Raiha

Jarmo Räihä

Grundande delägare, Senior Advisor
jarmo.raiha@exportmaker.fi
Petteri Kyyrönen

Petteri Kyyrönen

Senior Varumärke & Marknadsstrategi

Riikka-square

Riikka Autio

Senior Advisor, Marknadsstrategi
Jari Vasanoja-1

Jari Vasanoja

Finansiell koordinator
Felix Dorscht-1

Felix Dorscht

Projektledare Tyskland
felix.dorscht@exportmaker.fi

Emilia Komu

Emilia Komu

Customer Manager
emilia.komu@exportmaker.fi

Henna Nousiainen

Henna Nousiainen

Projektledare Australien & Nya Zeeland
Kari Rintala

Kari Rintala

Senior Advisor, FoU-projekt, nystartade företag
kari.rintala@exportmaker.fi

Tom Venho

Tom Venho

Senior Advisor, USA Livsmedel och drycker
Vi kan hjälpa dig?

Kontakta oss

Vill du att även ditt företag tar del i våra framgångshistorier? Börja med att fylla i formuläret. Kontakta oss och berätta om era behov och önskemål så utvecklar vi era exportmöjligheter tillsammans med Er.